Zespół Arete tworzą poznańscy artyści, wykonujący autorską piosenkę literacką, którą przeplatają z elementami bluesa, jazzu czy flamenco, a ostatnio również poetyckiego rocka, bo tego, co w duszy gra nie można zamknąć w sztywnych i ustalonych gatunkach. Do tej pory artyści nagrali 8 płyt  studyjnych w tym 5 autorskich: Pierwszy Promień (2010), Wędrujemy (2012), Niech życie trwa! (2015), Więcej miłości! (2018) oraz Czas na poetów! (2021). Najnowszą propozycją przynoszącą olbrzymią radość na koncertach jest projekt dla dzieci i Rodziców Mamy Serce dla serca! Grupa wykonuje kompozycje, do których słowa i melodie tworzy lider zespołu – poeta Jerzy Struk. Nazwa grupy pochodzi od słowa Areté (gr. αρετη) i oznacza cnotę, męstwo, stałe dążenie do doskonałości moralnej i dzielności etycznej. Nazwa cóż, filozoficzna jakby, ale i filozofem przyszło być poecie…

Zespół dysponuje bardzo szerokim repertuarem. Od kompozycji delikatnych, nastrojowych i lirycznych poprzez dynamiczne aż do piosenek niezwykle radosnych i żywiołowych. Siłą Arete są teksty o uniwersalnym przesłaniu okraszone bogatą muzyczną aranżacją o różnorodnej stylistyce. Ich twórczość trafia więc do szerokiego grona odbiorców. Niemalże 100 niepowtarzalnych kompozycji to czuły bilet do krainy łagodności, wzbogacony olbrzymią dawką muzycznego optymizmu i energetycznym brzmieniem. Charakterystyczne gitarowe solówki, subtelne interpretacje wokalne, niezwykła aranżacja fortepianu i niezapomniane melodie skrzypiec a wszystko okraszone doskonałym muzycznym pulsem. Współpraca ze znakomitymi muzykami i zaproszonymi artystami owocuje bardzo różnorodną stylistyką podejmowanych projektów, zogniskowanych jednak zawsze wokół przesłania poetyckiego Słowa. Wybitni instrumentaliści gwarantują, że Słowo dopełnia profesjonalna i niepowtarzalna odsłona muzycznych projektów niezależnie czy publczoność spotyka się z twórczością Arete podczas dużych plenerowych koncertów czy na kameralnych scenach Domów Kultury czy Bibliotek. 

Zespół zagrał już kilkaset koncertów i wystąpił na znanych w Polsce scenach koncertowych m.in. w Filharmonii Poznańskiej, Sali Ziemi czy dwukrotnie w słynnej Piwnicy pod Baranami.   

 

Obecnie skład zespołu tworzą:

Jerzy Struk

Jerzy Struk

 katarzyna_kasprzak

Katarzyna Kasprzak

 maria_bogacka

Maria Bogawska 

 agnieszka_kargulewicz

Agnieszka Kargulewicz

 

Marta Duchant 

maxresdefault

Zdjecie1 (1)

Michał
Baranowski

przemyslaw_haluszczak

Przemysław Hałuszczak

anna_maria_tabaczynska

Anna Maria Tabaczyńska (gościnnie)

 joanna_wojcicka

Joanna Wójcicka (gościnnie)

Zbigniew Wrombel (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Zbigniew Wrombel
(gościnnie)

Marek Jakubowski - perkusja (1)

 

 

 

 

 

Marek Jakubowski

 Jan Adamczewski mały
 

 

 

 

 

 

Jan Adamczewski (gościnnie)

 

Trochę historii…

Zespół Arete powstał na początku 2010 roku. Dokładna data pierwszego oddechu to 16 marca tegoż roku. Początkowo grupę tworzyli: Jerzy Struk i grające na skrzypcach: Maria Markowska i Agnieszka Majewska, by w chwilę później dołączył do nich pianista Marcin Dęga.  W czerwcu 2010 roku pojawiła się w zespołe kolejna pianistka Anna Maria Suchoń. To właśnie ta piątka wraz z grającym gościnnie Przemysławem Hałuszczakiem i wokalistką Katarzyną Skowrońską (która od maja 2010 do grudnia 2011 była członkinią formacji) nagrali debiutancką płytę: "Pierwszy promień". Wraz z promocją płyty przyszły kolejne koncerty i… zmiany składu. W grudniu 2010 do zespołu dołączył gitarzysta Jacek Osmyk, a w marcu 2011 znany pianista Romuald Andrzejewski. Kolejne Boże Narodzenie przyniosło nową niespodziankę – Kasię Skowrońską zastąpiła Kasia Kasprzak. 

W nowym składzie artyści nagrali 16 piosenek i w kwietniu 2012 zespół wydał kolejną płytę pod tytułem "Wędrujemy". Utwór tytułowy dotarł do I miejsca "Listy z Mocą" radia RDN i stanął 18 razy na pierwszym miejscu. Również zajął Pierwsze Miejsce na Łagodnej Liście Przebojów Radia Aspekt. Na liście Przebojów Radia Chicago najwyższą lokatę otrzymała również piosenka otwierająca drugą płytę zespołu: "Bądź motylem". Na Liścia Przebojów Polskiego Radia PIK natomiast przez ponad pół roku emitowany był również utwór "Wodospad". Na przełomie 2013/2014 roku słuchacze "Listy z Mocą" i "Muzyki do Nieba" unieśli swoimi głosami kompozycję "Czym jest miłość?" na najwyższe podium… W lutym 2015 roku ukazała się trzecia autorska płyta ARETE "Niech życie trwa!". Na sukcesy nie trzeba było długo czekać. Dzięki fanom ich twórczości piosenka "Póki żyjemy zróbmy coś!" szybko zwyciężyła w Liście z Mocą! a optymistyczna "Wiosną żyj!" dotarła na najwyższe miejsce Złotej 10 Listy Przebojów Radia Warszawa. Utwór "Póki żyjemy zróbmy coś!" wygrał również plebisycie "Grajmy swoje" na Polski Przebój Roku 2015 w Radiu RDN Małopolska i radiu RDN Nowy Sącz, a ukoronowaniem tego sukcesu był koncert w radiu na żywo z okazji Dnia Matki na scenie Kina "Marzenie" w Tarnowie w 2016 roku. W 2019 roku za płytę "Więcej miłości!" artyści otrzymali specjalną nagrodę wyróżnienie Feniksa. Na specjalne życzenie Jerzy Struk wraz z członkmai zespołu ARETE i zaproszonymi artystami został zaproszony do wyjątkowych koncertów Jubileuszowych oraz projektu, którego zwieńczeniem były dwie specjalne płyty: "Z Elżbietą Świętą w czasy nowe" oraz "Spojrzenie miłości". Jednak największą radość artystom przynosi możliwość koncertowania i spotkania  w świecie autorskiej twórczości w niepowtarzalnym kontakcie z widownią… Pełnie szczęścia odczuwają, gdy słuchacze po ich koncercie dzielą się swoimi wrażeniami i wzruszeniami…   

Czas pandemii… i nowy niezwykły skład zespołu!

Czas pandemii sprawił, że zespół – jak większość artystów – musiała odwołać kilkadziesiąt koncertów, co przypadło na okres Jubileuszu zespołu. Ten niełatwy czas przyniósł jednak wiele pracy i radości związanych z kolejnymi studyjnymi płytami oraz niezwykłe zmiany dotyczące składu zespołu i rozpoczęćie współpracy Arete z wybitnymi muzykami i artystami. 
Do zespołu dołączył Marek Jakubowski – wspaniały kompozytor i perkusista oraz Michał Baranowski – niezwykły, utalentowany pianista. W kolejnych projektach gościnnie zaszczycili swoją obecnością legendarny basista Zbigniew Wrombel oraz znany saksofonista Jasiu Adamczewski. Współpraca z tyloma wybitnymi muzykami stała się przyczynkiem do stworzenia nowych projektów i rozpoczęła nowy okres w historii zespołu ARETE. DZIŚ cieszymy się po stokroć z możliwości każdego spotkania z publicznością "na żywo!" i ze świeżymi pomysłami wkraczamy w 12 rok naszej twórczej artystycznej działalności.

W imieniu całego zespołu Arete serdecznie zapraszam Państwa do spotkania z nami w świecie poezji śpiewanej, piosenki literackij i poetyckiego rocka. Mam nadzieję, że piosenki jakie usłyszą Państwo na płytach "Pierwszy promień" , "Wędrujemy" , "Niech życie trwa!" ,"Więcej miłości!" oraz najnowszej "Czas na poetów"  przeniosą Wasze wrażliwe serca do świata Dobra i Miłości i pozostawią łagodny ślad szczęścia na bardzo długo…

Jerzy Struk